משלוח חינם ברכישה מעל 149 ₪ עד 5 ימי עסקים /הרשמה לתכנית Makeup PRO

ההיסטוריה המדהימה של האיפור

השימוש בחומרי צבע  ובמוצרי איפור, קיים כבר מאות בשנים. לאורך ההיסטוריה, בני האדם עשו שימוש בצבעי איפור. מדהים לראות איך המעמד של איפור השתנה לאורך השנים. במקרה של איפורנראה שהוא קיים כמעט מרגע שהאנושות התחילה להתקבץ בחברות מוגדרות, ובממלכות טריטוריאליות מוכרות. ברגע שהתפתחו מעמדות חברתייםהאיפור הפך להיות מזוהה עם חלק מהם. אבל עם איזה חלק בדיוק?

האיפור מהעת העתיקה ועד לימינו

בתחילה, אין לנו כל ספק כי מוצרי איפור היו מנת חלקם של השכבות הגבוהות ביותר באוכלוסייה. בניגוד למצב היום, שבו כל אחד ואחת יכולים להתאפר, הרי שמוצרי איפור בעבר היו מנת חלקם של האליטות הגבוהות ביותר בעם. קיימים ממצאים ארכאולוגים אשר מעידים על שימוש באמצעי איפור באימפריה המצרית הקדומה, שהתקיימה לפני יותר מ-4000 שנה . ישנם סימנים אשר מעידים על כך שפרעה בכבודו ובעצמו, כמו גם שושלת המלוכה כולה – היו מאופרים. קליאופטרה, אשר מתוארת בדפי ההיסטוריה כאחת הנשים היפות ביותר שחיו בתבל, נהגה גם היא להתאפר בנחושת, עפרה, כחל ופוך. לרוב, קליאופטרה נהגה לצבוע את עפעפיה בצבעים כחולים-טורקיז, ולהדגיש את מסגרת עיניה באמצעות כחל. האיפור היה אז מוצר יקר ונדיר במיוחד, ולכן רק משפחת המלוכה זכתה להם. גם ביוון העתיקה ובאימפריה הרומית, האיפור היה מזוהה בעיקר עם השכבות הגבוהותעם השלטון ברומא, עם המושלים בפרובינציות, או עם קרובי משפחתם וידידיהם שנהנו מהכנסות קבועות וגבוהות.

בימי הביניים, האיפור יחסית נעלם – הוא אמנם היה קיים בקרב חלק מבתי המלוכה, אך עקב השתלטות הנצרות על אירופה, האיפור נתפס לעתים קרובות כדבר לא מהוגן. הדבר חדר גם לתודעה בעת החדשהבמאה ה18נאסר בבריטניה על פי חוק(!) להתאפר, שכן הדבר נחשב כפתייני. במאה ה19מוצרי איפור אמנם שוב היו חוקיים בבריטניה, אך המלכה ויקטוריה טענה, כי מדובר במוצרים שאינם מהוגנים במיוחד. איפור נתפס במאה ה19ובתחילת המאה ה20כמיועד דווקא לא לשכבות הגבוהות – הוא נתפס כשייך מאד לשכבות החלשות והעניות ביותר בעם, כשייך אל הנשים שאינן יכולות להסתמך על היופי הטבעי שלהן, וזקוקות לאיפור לצורכי פיתוי גרידא. בשנות הארבעים של המאה ה-20, החל להתבסס סגנון איפור אשר הותאם לסרטי הפילם נואר ההלוודיים של אותה התקופה. סרטי הפילם נואר היו סרטי שחור-לבן, אשר עשו שימוש רב בהצללה ובהארה ממוקדת, ולכן איפרו את השחקניות בהתאם, באופן שמדגיש את הנשיות שלהן באזור השפתיים והעיניים, ויחד עם זאת נמנע מצבעוניות יתרה. המראה שהתקבל הוא מראה של פאם פטאל, הנוצר בעזרת שימוש באייליינר שחור עבה מעל העפעף, מסקרה מודגשת, שפתון כהה או אדמדם, וסומק בצבע מתון.

ומה המצב היום?

נכון להיום המצב שונה – והיום כולם, ובעיקר כולן – מתאפרות. אם זה איפור קליל בבוקר לעבודה או איפור ערב מושקע , ברור היום כי גם במעמד הגבוה וגם במעמד הנמוך בהחלט אפשר להתאפר  וליהנות משפע של מוצרי איפור וטיפוח במחירים שונים ומגוונים.

מי שאחראית לזאת במידה רבה היא דווקא תעשיית הקולנוע האמריקאית – הכוכבים כמובן היו חייבים להתאפר תחת אור הזרקורים הלוהטים, וכך נוצר המראה של כוכבות הקולנוע המאופרות – המראה של הכוכבות שצועדות בטקס האוסקר על שטיח האדום , שנשים, עשירות ועניות כאחת, רוצות להידמות להן.

X